About Me

My photo
I am an AMS certified Early Childhood Directress

Sunday, October 11, 2009

Buying for the classroom

I vowed not to spend another penney for my classroom. I have used up most of my budget due to buying the washing stand, ironing board, iron, art easel, and housekeeping stand. I have a little over $100 to last the entire year. Anyway, DH and I went to our favorite Goodwill store and there were so many cute things for the classroom. The total only came to $3.00, but those dollars do add up by the end of the year. Usually our grocery bill will be an extra 10-15 dollars a week due to snacks or cooking projects. This year, our school is using the sharing basket. Each week, I choose a family to bring snack, flowers, plants, etc. It has been working out great and the kids enjoy participating. During the same week, they are given a Sharing Bag which they use to bring special items for Show and Share time. Of course, it is hard to resist that unique object that we find at the thrift shops. LOL

1 comment:

  1. sounds like a good idea. Our school requires parents to provide the snacks, drink, and fresh flowers weekly as a way to contribute. It sounds like a lot but we usually turns out to be 2-3 times per school year.